A mikrobio.blog.hu oldal látogatói jól tudják, hogy munkám középpontjában a Bipolaris nemzetség áll, ezért szeretném egy kicsit részletesebben bemutatni a csoportot.
A nemzetség tagjai főként gazdasági növények fertőzésével okoznak komoly károkat. Jól ismert a kukorica levélszáradással, szár és csőkorhadással járó betegség (B. zeicola, B. maydis) és az árpán jellemző barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana). További, az állati takarmányozás és humán élelmezés szempontjából fontos gazdanövények kórokozói a nemzetségből: B. oryzae, melynek fő gazdanövénye a rizs; a cukornádat támadó B. sacchari; a búzán és árpán jellemző B. zeicola, B. victoriae és B. sorokiniana (Manamgoda és mtsi. 2011, Fungal Divers 51(1):3-42). Ezek mellet előfordulnak még szója, lencse, köles, szezámmag, cirok, pálma, kávé, bab és tök gazdanövényeken is.
A Bipolaris nemzetséget az 1970-es évek óta sorolják a jelentős növényi kórokozók közé és ekkor indultak meg komolyabb kutatások a nemzetséggel kapcsolatban. Az érdeklődést az Egyesült Államokat érintő B. maydis okozta kukoricafertőzés váltotta ki, mely során az évi termés 15-20%-a odaveszett, ezzel jelentős gazdasági kárt okozva az ágazatnak.
A fertőzéshez megfelelő páratartalom és 20-30 °C közötti átlag hőmérséklet szükséges. Lényegében a növények bármely részét támadhatja a gomba és a fertőzött növényi részeken, illetve a talajban képes áttelelni. A kutatások megállapították, hogy a fertőzések kialakulásában a fajok által termelt gazda-szelektív és nem gazda-szelektív toxinoknak van szerepe (1.ábra), melyek között számos peptid, poliketid és terpén származék található (Berestetskiy 2008, Appl Biochem Micro 44(5):453-465).
Három faj a B. hawaiiensis, B. spicifera és B. australiensis a klinikai gyakorlatban is előfordul trópusi, szubtrópusi éghajlatú területeken. Főként legyengült immunrendszerű emberekben (opportunista patogén) és mezőgazdasági munkások körében jelenik meg az általuk okozott fertőzés. Elsősorban allergiás tünetekkel járó orrmelléküreg-gyulladásból és szaruhártya fekélyből izolálhatók. A humán fertőzés szempontjából fontos a nemzetségre jellemző színanyag, a melanin termelése, mely a környezeti stresszel szembeni védekezést szolgálja. Ez a szervezetben a védekezőrendszer által termelt reaktív oxigéngyökökkel, hidrolitikus enzimekkel és fagocitózissal szembeni hatékony ellenállást jelenti (Ikeda és mtsi. 2003, Microbiol Immunol 47:271-277).
Következő bejegyzésben a nemzetség tagjainak azonosítására használt módszerekről lesz szó.